Nie vždy, keď vás núdza pritlačí, musí to byť Krajná núdza. Ako to rozoznať?
Pre všetkých nás, ktorí na svojom páse občas alebo aj často nosíme zbraň, je veľmi dôležité vedieť, kedy ju môžeme použiť. Ak ste aj strávili na našich kurzoch niekoľko hodín, či dní a viete, čo máte robiť, tak sa pravdepodobne nechcete dostať do stavu krajnej núdze. Tento výraz ste už určite zachytili a možno aj viete čo znamená. Je to jeden z dvoch stavov, kedy môžete použiť zbraň. Ten druhý je Nutná obrana a dočítate sa o ňom viac tu.
Vráťme sa ale späť ku Krajnej núdzi. Zákonodarca v Trestnom zákone v § 24 uviedol aj definíciu: „Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom“. Ale naozaj všetci rozumiete zákonodarcovi? Alebo ako by učiteľka na hodine literatúry povedala, „čo tým chcel básnik povedať?“.
Čo je Trestný čin?
Začnime tým, čo je trestný čin. To síce zhruba asi všetci vieme, ale aby neboli pochybnosti, zákonodarca v § 8 Trestného zákona opäť definoval: „Trestný čin je protiprávny čin ktorého znaky sú uvedené v tomto zákone, ak tento zákon neustanovuje inak.“. Inak povedané, ak spáchate niečo, čo v Trestnom zákone popisujú ako Trestný čin, máte jednoznačne problém. Napríklad krádež, nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami, ale aj rôzne nelegálne použitie zbrane.
Tak teda kedy môžem?
Neunáhlite sa, priatelia. Určite sa nechcete dostať do stavu Krajnej núdze. Ale aby ste vedeli, kedy v ňom budete, pokračujeme v definovaní. Časť definície hovorí, že musíte odvracať nebezpečnstvo priamo hroziace. Znamená to, že ak by ste nezasiahli, boli by ste iba krok od toho, aby sa stalo niečo, čo ohrozí záujmy chránené týmto zákonom. To sú život, zdravie, sloboda a ľudská dôstojnosť, majetok, práva a slobody, rodinu, mládež, hospodárske záujmy atď. Ale skutočne musíte byť len krok od toho. Nemôžete si povedať, že keď rozstrieľate pneumatiky všetkým autám na parkovisku, zabránite tak potenciálnemu zrazeniu dieťaťa na prechode. A presne preto zákonodarca zaviedol dve zásady:
1. Zásada subsidiarity
2. Zásada proporcionality
Zásadata subsidiarity v jednoduchosti hovorí, že konať v krajnej núdzi môžeme až potom, čo sme využili všetky možné dostupné prostriedky na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva. Napríklad privolanie pomoci, útek z miesta a pod.)
Zásada proporcionality zase myslí na to, že konanie v krajnej núdzi musí mať mieru. Nesmie následok spôsobený konaním v krajnej núdzi presiahnuť nebezpečenstvo, ktoré hrozilo.
Na záver jeden príklad. Ak na prechádzke zbadáte agresívneho psa o rozmere menšieho teľaťa, ktorý už-už ide napadnúť vás, alebo niekoho iného, pravdepodobne by prokurátor vaše obranné konanie hodnotil ako krajnú núdzu. Ak však na vás škaredo zašteká niektorý z kabelkových typov domácich miláčikov, použite svoje ruky radšej na hlasné tlesknutie, ktoré asi bude na zastrašenie malého obrancu úplne stačiť.
A ak v tejto téme chcete mať stopercentne jasno, príďte ku nám. Na kurze Príprava na zbrojný preukaz sa touto témou do podrobna zaoberáme. Tešíme sa na vás!